Bolesne miesiączki, to dolegliwość, która dotyka wiele kobiet na całym świecie. Skurcze, ból w dolnej części brzucha, zmiany nastroju oraz inne objawy menstruacyjne mogą znacząco utrudniać codzienne życie. Choć dostępnych jest wiele metod leczenia, coraz więcej kobiet sięga po naturalne terapie, takie jak refleksologia. W gabinecie Holistic Flow we Wrocławiu pomagam przy użyciu odpowiednich punktów refleksologicznych m.in. na stopach, łagodzić objawy bolesnych miesiączek, a także poprawić ogólne samopoczucie.
Refleksologia to metoda terapeutyczna polegająca na stymulowaniu określonych punktów na stopach, dłoniach i głowie. Każdy z tych punktów jest powiązany z określonymi kanałami, organami i funkcjami w organizmie. Przez wpływ na te punkty, refleksologia ma na celu przywrócenie równowagi energetycznej, wspomaganie procesów samoregulacji, a także redukcję bólu.
Medycyna chińska opiera się na równowadze energii (Qi) w ciele. W kontekście refleksologii, system meridianów w stopach i dłoniach odpowiada za zdrowie narządów wewnętrznych. Zgodnie z tradycyjną medycyną chińską, bóle menstruacyjne mogą wynikać z zaburzenia przepływu energii w obrębie meridianów związanych z układem rozrodczym, takich jak meridiany nerek, pęcherza moczowego czy potrójnego ogrzewacza w jego środkowej lub dolnej części. Refleksologia pomaga w usuwaniu stagnacji energii, co może przyczynić się do złagodzenia bólu.
Ból menstruacyjny jest wynikiem skurczów macicy, które mogą być wywołane przez zastój energii lub niewłaściwe krążenie. Refleksologia wpływa na punkty odpowiadające za układ rozrodczy i krążenie, poprawiając przepływ energii oraz krwi w obrębie narządów rodnych. Dzięki temu skurcze macicy są mniej intensywne, a ból menstruacyjny zmniejsza się.
Stres jest jednym z głównych czynników nasilających bóle menstruacyjne. Refleksologia działa relaksująco, redukując napięcie i stres, co pomaga w łagodzeniu objawów menstruacyjnych. Sesje refleksologiczne pomagają w równoważeniu układu nerwowego, co pozytywnie wpływa na lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne.
Regularne sesje refleksologiczne mogą wspomagać regulację cyklu menstruacyjnego, szczególnie w przypadku nieregularnych miesiączek lub zaburzeń hormonalnych. Dzięki stymulacji odpowiednich punktów refleksyjnych, możliwe jest przywrócenie równowagi hormonalnej i normalizacja cyklu. Poprzez pracę na stopach, zauważyłem że stymulacja określonych punktów pozwala na złagodzenie bolesnych miesiączek nawet o 60-70% w przeciągu kilku regularnych sesji.
Istnieje kilka punktów refleksologicznych, które są szczególnie ważne w kontekście bolesnych miesiączek. Punkty te znajdują się na stopie w okolicy małego palca, w środkowej części stopy, pod kostką, a także na pięcie.
W przypadku bolesnych miesiączek często bolesna jest podeszwowa i boczna (po wewnętrznej stronie) jego część. W niektórych przypadkach również zewnętrzna, jak i grzbietowa część małego palca może wykazywać ból podczas dotyku. Warto masować te punkty nawet codziennie, aby poprawić przepływ w tym obszarze. W małym palcu kończy się meridian pęcherza moczowego, a zaczyna boczna gałąź meridianu nerki, co może mieć bezpośredni wpływ na cykl menstruacyjny, ponieważ meridiany te przechodzą przez narządy rozrodcze.
Rys 1. Zakończenie/początek merdianów na stopie. Źródło: Refleksologia nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów, Inge Dougans, Poznań 2024
Aby go znaleźć trzeba poświęcić trochę czasu i dobrze przyjrzeć się swojej stopie. Chyba najłatwiejszym sposobem jest odgięcie dużego palca u stopy poprzez naprężenie go w kierunku nieba. Uwidoczni się wtedy ścięgno, które biegnie od dużego palca w kierunku pięty. Punkt nerki znajduje się około centrymetra poniżej podbicia stopy wzdłuż tego ścięgna i rozciąga się jak owal, w kierunku wewnętrznej strony stopy i w dól ścięgna. Na punkcie refleksologicznym nerki znajduje się również punkt akupunkturowy - Nerka 1, ponieważ tutaj ma początek właściwy meridian nerki.
Rys 2. Receptor serca i początek meridianu nerki na stopie. Źródło: Refleksologia nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów, Inge Dougans, Poznań 2024
Pod kostką zarówno po wewnętrznej, jak zewnętrznej stronie stopy znajdują się potężne punkty refleksologiczne wspomagające pracę ciała, w tym przy bolesnych miesiączkach. Pod kostką po stronie wewnętrznej znajduje się punkt refleksologiczny macicy, która wpływa na jej rozluźnienie i prawidłowy przepływ energetyczny wewnątrz tego narządu. Po zewnętrznej stronie kostki na tej samej wysokości znajduje się punkt refleksologiczny jajników. Co ważne, lewa stopa odpowiada jajnikowi po lewej stronie, natomiast prawa stopa to jajnik po prawej stronie. Punkty te zlokalizowane są pomiędzy kostką a piętą, mniej więcej pod kątem 45 stopni patrząc od kostki w dół w kierunku pięty. Mogą być one bardzo bolesne, natomiast ich regularna stymulacja znacząco wpływa na poprawę samopoczucia nie tylko podczas bolesnych miesiączek, ale i na co dzień. Po wewnętrznej stronie stopy przez ten obszar przebiega meridian nerki, natomiast po zewnętrznej stronie meridian pęcherza moczowego.
U mężczyzn z kolei punkty te odpowiadają odpowiednio prostacie i jądrom.
Rys 3. Romieszczenie refleksów narządów płciowych na stopie. Źródło: Refleksologia nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów, Inge Dougans, Poznań 2024
Pięta jest stosunkowo ciężka do samodzielnej pracy, ponieważ jej skóra jest gruba i konieczne jest użycie mocniejszego nacisku, aby prawidłowo stymulować punkty refleksologiczne. Górna linia pięty w przypadku bolesnych miesiączek potrafi być bardzo bolesna, jednak efekty mogą okazać się zdumiewające. Oprócz punktów refleksologicznych na pięcie kończy się także nerw kulszowy, więc wszelkie dolegliwości związane z rwą kulszową można poprzez stymulację pięty złagodzić.
Rys 4. Punkty refleksologiczne na pięcie. Źródło: Refleksologia nowe podejście: 5 elementów i 12 meridianów, Inge Dougans, Poznań 2024
Stymulacja opisanych punktów powinna trwać na początku około 30 sekund na punkt, natomiast z biegiem czasu można ten proces wydłużać. Warto pamiętać, iż ciało w stopie magazynuje mnóstwo stresu i toksyn, w związku z tym poruszanie punktów, poprawa krążenia energii i krwi w ciele, co może wpłynąć chwilowo na gorsze samopoczucie, lepszy lub gorszy sen, a także zwiększoną częstotliwość oddawania moczu. Wszystko to jest normalne i jest naturalną odpowiedzią ciała na proces oczyszczania i uwalniania toksyn.
Refleksologia wspomoże funkcjonowanie organizmu i wpłynie na lepsze samopoczucie, jednak należy pamiętać, że często bez zmiany funkcjonowania w życiu i zadbania o ciało, efekty te mogą być jedynie chwilowe. W związku z tym dbanie o pracę z emocjami, prawidłowe odżywianie i sen powinny stać się priorytetem każdego chcącego zmienić funkcjonowanie ciała.
Regularna praca na obszarach odpowiadających m.in. macicy, jajnikom i nerkom może zmniejszyć intensywność skurczów i poprawić krążenie energii oraz krwi w obrębie narządów rozrodczych. Dzięki działaniu relaksującemu refleksologia obniża poziom stresu, który często nasila objawy menstruacyjne. Terapeutyczne sesje pomagają również w równoważeniu układu nerwowego i hormonalnego, co przekłada się na lepsze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Choć efekty mogą być zauważalne już po kilku sesjach, ich trwałość zależy od ogólnego stylu życia. Połączenie refleksologii z dbałością o emocje, dietę i sen daje najlepsze rezultaty w łagodzeniu dolegliwości menstruacyjnych.